Mutfak sağlığı ipuçları

- 2021-07-01-

Modern yaşam ortamındaki insanlar sağlıklı beslenmeye giderek daha fazla önem veriyorlar. Mutfağın sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

Gece yemeklerinin ısıtılması gerekiyor

Saklanan pişmiş yiyecekler yenmeden önce tekrar ısıtılmalıdır (70°C'den düşük olmamalıdır).

Daha fazla kaynar su kullanın

İçme suyu ve yemek hazırlarken kullanılan su saf ve temiz olmalıdır. Su kalitesi hakkında şüpheniz varsa, içmeden veya buz küpleri yapmadan önce suyu kaynatmak en iyisidir.

Daha fazla havalandırma

Mutfak iyi havalandırılmalıdır. Pişirme işlemi sırasında davlumbaz daima açık olmalıdır. Yağ dumanının bir an önce dağılabilmesi için mutfakta davlumbaz olmalı ve havalandırma için pencereler açılmalıdır. Pişirdikten sonra egzozu en az 10 dakika uzatın.

Daha az yağ

Yapışmaz pişirme kapları çok fazla yağ kullanmaktan kaçınabilir ve yağ sıcaklığını düşük veya orta sıcaklıkta kontrol edebilir, bu da sadece yağsız pişirmeyi mümkün kılmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek sıcaklıktan dolayı yiyeceklerdeki vitamin kaybını da azaltır.

Yağı gör ama duman yok

Pişirme alışkanlıklarını değiştirin, yağı aşırı ısıtmayın. Pişirirken yağ sıcaklığı mümkün olduğu kadar 200℃'yi geçmemelidir (sınır olarak yağ karterinden çıkan dumanı alınız). Bu sadece "yağ dumanı sendromunu" değil, aynı zamanda beslenme açısından da azaltabilir. Vitaminler de etkili bir şekilde korunmuştur. Tekrar tekrar pişirilmiş ve kızartılmış yağı kullanmamak en iyisidir. Yemeklik yağ seçerken kalitesiz yemeklik yağın ısıtma işlemi sırasında daha zararlı maddeler üretmesini önlemek için kalite garantili ürünler satın almalısınız.

Doğal alternatifler

Doğal gıda domates ve ananasın ekşi ve tatlı tadından yapılan sos, tuzu ve şekeri azaltma amacına ulaşabilen genel domates sosunun ve tatlı ve ekşi sosun yerini alabilir. Beyaz pirinç yerine çeşitli tahıllar seçmek lif, çeşitli vitaminler ve minerallerin alımını artırabilir.

Sebzeler çiğ yenir ve et pişirilir

Taze meyve ve sebzeler lif ve C vitamini bakımından zengindir ve çiğ yenildiğinde orijinal besinlerini daha iyi koruyabilirler; Sıradan salata sosu yerine yoğurt sosu yağ alımını azaltabilir.

Kümes hayvanları ve et pişirilir ve yenir

Gıda, özellikle kümes hayvanları, et vb., tüketilmeden önce iyice pişirilmelidir. Sözde tam pişirme, yiyeceğin tüm parçalarının sıcaklığının en az 70°C'ye ulaşması anlamına gelir.özel yapım mutfak dolap kapakları

krem mutfak dolap kapakları

vanity kapı değiştirme

mutfak dolapları ve kapıları

sadece dolap kapıları