Kabin bileşenlerinin bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar

- 2021-06-28-

Genellikle mutfağın temizlik ve bakımının ana kısmı dolapların temizliğidir ve dolapların temizliğini dolapların bileşiminden ayırmak gerekir. Dolapların farklı bölümleri için bakım yöntem ve teknikleri de farklıdır ve yöntem ve püf noktalarında ustalaşmamız gerekir. Peki temizlik ve bakımda nelere dikkat etmeliyiz?

1. Kapı panelinin bakımı
Kapı panelleri genellikle yanmaz panelleri, boyalı kapı panellerini, ayna reçineli kapı panellerini ve masif ahşap kapı panellerini içerir. Kapı panelinin bakımı aslında hiç de zor değil. Genel olarak bakım, masanın üzerindeki suyun aşağı akıp uzun süre sonra deforme olacak kapı paneline girmesini önlemek için deterjanla silinir.

Yanmaz levha serisi, asit ve alkali direnci, kolay temizlenebilirlik ve düşük fiyat faktörleri nedeniyle pazarda her zaman lider konumda olmuştur. Bakımı kolaydır, kirli yer nemli bir bez ve nötr bir deterjan (piyasada çok amaçlı bir konsantre olarak mevcuttur) ile silindiği sürece temiz tutulabilir.

Boyalı kapı panelleri ve aynalı reçineli kapı panelleri, nötr temizleme sıvısına (mobilya parlatıcı vb.) batırılmış ince bir temizleme bezi ile silinmelidir; keskin nesneler ve çiziklerle temastan kaçının. Hafif çizikler varsa mobilya parlatıcı ile de tedavi edilebilir.

Masif ahşap kapı panellerinin bakımı biraz daha karmaşıktır. Isı kaynaklarına, güç kaynaklarına ve su kaynaklarına yaklaşmaktan kaçının ve doğrudan güneş ışığından kaçının; yağ, benzen, aseton vb. gibi organik çözücülere dokunmayın; iç mekan havası nispeten kuru olduğunda, iç mekan bağıl nemini ayarlamak için odaya bonsai yerleştirebilirsiniz; Pamuklu bir bezle temizleyin ve oyma dikişlerini temizlemek için bir fırça ve sulu boya kalemi kullanın. Masif ahşap kapı panelleri en iyi mobilya su cilası ile temizlenir.

2. Kabinin bakımı
Kabinin bakımının gözden kaçırılması kolaydır. Aslında, bakımlı bir kabinin hasar görme olasılığı en düşük olanıdır. Alt dolaba ağır nesneler koymanız tavsiye edilir. Hareketli raf yukarı ve aşağı ayarlanabilir, raf tırnaklarının doğru konumda olup olmadığına dikkat edin. Üst dolap sadece baharat kavanozları ve bardaklar gibi hafif eşyaları yerleştirmek için uygundur. Temizlenen mutfak eşyaları, yerleştirilmeden önce silinerek kurutulur.

Dolaptaki çekme sepet aksesuarları, su damlacıklarının yüzeyde oluşturduğu su izlerini önlemek için kuru bir bezle silinmelidir.

3. Donanım bakımı
Mutfak donanımı temel olarak pirinç kovaları, metal sepetler, menteşeler, sürgülü raylar vb. İçerir. Malzemeler genellikle paslanmaz çelikten veya çelik yüzey püskürtme işleminden yapılır. Kullanırken aşağıdaki noktalara dikkat edin: Yüksek kaldırma sepetleri ve döner sepetler gibi büyük donanımlar için dönme ve gerdirme yönüne dikkat edin, kuvvet kullanmaktan kaçının ve tuz, sirke ve diğer baharatların doğrudan serpilmesinden kaçının; paslanmaz çelik duvar panelleri, davlumbazın muhafazası ve paslanmaz çelik askı, parlaklığı artırmak için bir parlatıcı (piyasada bulunan aşındırıcı parlatıcı vb.) ile silinebilir.

4. Gaz sobası bakımı
Gaz sobasının yüzeyi çoğunlukla paslanmaz çelik ve beyaz emayeden yapılmıştır. Daha popüler olanı artık cam soba. Genel Avrupa tarzı mutfakta ankastre soba kullanımı daha iyi bir seçimdir.

Gaz sobası daha ince dokulu bir deterjanla temizlenmelidir. Soba nozulu tıkanmışsa ve gaz yangınını etkiliyorsa, karbürü çıkarmak için ince bir tel fırça kullanabilir, yangın çıkışını tek tek delebilir ve son olarak kiri fırçalamak için bir fırça kullanabilirsiniz.

5. Kaputun bakımı

Son yemeği pişirmeyi bitirdiğimizde, anahtarı hemen kapatmayın, mümkün olduğunca davlumbazın kalan buharı boşaltmasına izin verin. Anahtarı kapattıktan sonra davlumbazın yüzeyini kolayca silin. Şu anda, petrol ve gaz hala sıcak ve temizlenmesi en kolay olanıdır. Turbo tipi davlumbazlarla başa çıkmak için, davlumbazın içine püskürtmek için mutfak yağ temizleyicisini (piyasada satılan hızlı temizlenen konsantre leke çıkarıcı vb. kullanarak) kullanabilirsiniz. Deterjan uygulandıktan sonra davlumbaz anahtarını açın ve merkezkaç kuvveti kullanın. Yumuşatılmış yağlı kiri çıkarın; yağ filesi tipi davlumbaz için, yağ filesi çıkarılmalı, sıcak alkali suya batırılmalı ve ardından temizlenmelidir.   Mutfak temizliğinde küçük bir gizli tarif. Yağ kabı kirli olabilir, yani yağ kabını plastik sargı ile sarın. Yağ dolduktan sonra, kullanışlı ve hızlı olan, yağı lekelemeyen ve temizlenmesi gerekmeyen plastik sargıyı çıkarın.


6. Lavabonun bakımı
Birkaç çeşit lavabo malzemesi vardır, en yaygın kullanılan paslanmaz çeliktir, kalın çelik iyi değildir, satın alırken üreticiye sormalısınız.

Lavabonun drenajı anahtardır ve drenaj borusunun kalitesi gelecekte su sızıntısı sorununu etkileyecektir. Yüksek sıcaklıktaki yağlı çorbayı lavaboya dökerseniz, yüksek sıcaklık bozulmasından dolayı tahliye borusunun zarar görmemesi için soğuk su açmalısınız.

Plastik çelik ve suni mermerden yapılmış lavabolar için, yüzeyi çizen ağır darbelerden veya keskin nesnelerden kaçının.

Paslanmaz çelik lavabo ve musluklar lekeli, paslı veya parlak olmadığında parlaklık kazandırmak için parlatıcı ile silinebilir. Renkli musluklar bir bezle silinmelidir. Geri çekilebilir musluklar, yanlış kullanımdan kaçınmalı ve hortum kırılmasına neden olmalıdır.

mutfak çekmecesi ön değiştirme
satılık dolap kapıları
yedek meşe mutfak dolabı kapıları
mutfak yedek kapı ve çekmeceler
mutfak dolabı kapı tasarımları