Kabin donanımı bakımının sağduyusu: sızdıran musluk onarımı

- 2021-06-25-


Musluktan damlayan su, su boruları ile ilgili en yaygın sorundur ve onarımı en kolay olanlardan biridir. Ancak birçok kişi bu sorunu görmezden gelir ve damlayan musluğu, bunun çok fazla para israfı olabileceğini fark etmeden onarmaz. Sürekli damlama kısa sürede boşa gidecektir. Suyun ne kadar şarj edildiğini bilmiyorum. Her musluktan akan su miktarını evinizdeki damlayan musluk sayısıyla çarpın ve kanalizasyona ne kadar para "aktığını" hesaplayabilirsiniz. Ve sıcak su musluğundan damlayan su daha da fazla boşa gidecek çünkü suyu kanalizasyona akmadan önce ısıtmak için para ödüyorsunuz.


Bu sorun nasıl çözülür?
Damlayan su, su kaynağının sızıntısından kaynaklanır. Su kaynağının basınçlandırmadan sonra evinize girdiğini unutmayın, bu nedenle musluk kolu "kapalı" konumdayken su girişini engellemek için geçirimsiz bir conta olmalıdır. Bu conta genellikle contanın musluk yuvasına sıkıca bastırılmasıyla oluşturulur. Açıkçası, contada veya musluk yuvasında bir sorun varsa, musluk ağzından bir miktar su sızabilir ve damlayabilir. Bu tür bir damlamayı önlemek için genellikle sadece contayı değiştirmeniz veya musluk tutucuyu onarmanız yeterlidir.

Musluktan damlayan su nasıl düzeltilir?
Yapmanız gereken ilk şey, su kaynağını kapatmaktır. Su kaynağını kapatmak için sadece musluğun yanındaki bir su besleme vanasını kapatmanız gerekir, ancak evinizdeki her muslukta bir su besleme vanası yoksa, kapatmak için ana su besleme vanasını kapatmanız gerekir. evinizdeki tüm su kaynağı. Aşağıda, çeşitli nedenlerden kaynaklanan musluk damlama sorununu çözmek için Naizun Donanım'ın sizler için topladığı yöntem yer almaktadır. Umarım ihtiyacı olan arkadaşlara yardım getirebilirim!

1. İtmeli musluk:

Basma tipi bataryanın görünümü ne olursa olsun, ister soğuk ve sıcak su için iki kulplu, ister hem sıcak hem de soğuk suyu kontrol eden tek bir kulplu olsun, belli temel prensiplere göre çalışır. Basmalı tip bir musluğun nasıl söküleceği ve damlama sorununun nasıl giderileceği aşağıda açıklanmıştır:

Gerekli aletler: İtmeli tip musluklar-tornavidalar, nüfuz eden yağlayıcılar, kayar mafsal penseleri veya ayarlanabilir anahtarlar ve bunların yedek pedleri ile başa çıkmak için bu araçları kullanın.

Adım 1: Musluk gövdesine sabitlenmiş kolu çıkarmak için su kaynağını kapatın ve musluk sapının üzerindeki veya arkasındaki küçük vidayı çıkarın. Bazı vidalar, tutamağa oturan veya vidalanan metal düğmelerin, plastik düğmelerin veya plastik levhaların altına gizlenmiştir. Düğmeyi çevirdiğiniz sürece üstte kulp vidasını göreceksiniz. Gerekirse vidaları gevşetmek için WD-40 gibi nüfuz eden bir yağlayıcı kullanın.

Adım 2: Kolu çıkarın ve musluğun parçalarını kontrol edin. Metali çizmemeye dikkat ederek salmastra somununu çıkarmak için büyük bir pense veya ayarlanabilir bir anahtar kullanın. Makarayı veya mili, vidalarını sökmek için musluğu açtığınız yönde çevirin.

Adım 3: Yıkayıcıyı tutan vidaları çıkarın. Gerekirse vidaları gevşetmek için nüfuz eden yağlayıcı kullanın. Vidaları ve makarayı kontrol edin, hasarlıysa yenileriyle değiştirin.

Adım 4: Eski rondelayı aynı yeni rondela ile değiştirin. Eski rondelalarla neredeyse tam olarak eşleşen yeni rondelalar, genellikle musluğun damlamasını önler. Ayrıca eski contanın pahlı mı yoksa düz mü olduğuna da dikkat etmeli ve aynı yeni conta ile değiştirmelisiniz. Sadece soğuk su için tasarlanmış bir conta, içinden sıcak su geçtiğinde şiddetle şişer, su çıkışını tıkar ve sıcak suyun akışını yavaşlatır. Bazı contalar hem sıcak hem de soğuk suda çalışabilir ancak satın aldığınız yedek contanın orijinaliyle birebir aynı olduğundan emin olmalısınız.

Adım 5: Yeni contayı valf göbeğine sabitleyin ve ardından parçaları musluğa yeniden takın. Makarayı saat yönünde döndürün. Makara yerine oturduktan sonra salmastra somununu tekrar takın. Anahtarla metali çizmemeye dikkat edin.

Adım 6: Kolu yeniden takın ve düğmeyi veya diski geri takın. Su kaynağını tekrar açın ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

2. Musluğun valf yuvası:
Contayı değiştirirseniz ve musluk hala damlarsa, musluğun valf yuvasında bir sorun olabilir. Hasarlı bir conta, musluğun valf yuvasının metal valf göbeği tarafından aşınmasına ve düzensizleşmesine neden olabilir veya sudaki kimyasal maddelerin birikmesi, contanın valf yuvası ile tamamen sıkışmasını önleyen bir kalıntı oluşturabilir. .

Kırık bir musluk tutucusu nasıl onarılır?
Tabii ki, tüm musluğu değiştirebilirsiniz. Başka bir seçenek de musluk tutucuyu değiştirmektir. Koltuk sıkma anahtarı adı verilen doğru alete sahipseniz, eski koltuğu çıkarmak basit bir meseledir. Valf yuvası sıkma anahtarını valf yuvasına yerleştirin ve ardından saat yönünün tersine çevirin. Eski valf yuvasını çıkardıktan sonra lütfen satın aldığınız yeni valf yuvasının orijinaliyle tamamen aynı olduğundan emin olun.


laminat mutfak dolabı kapıları

gri mutfak dolabı kapıları

mutfak dolap kapakları nereden alınır

ahşap mutfak dolap kapıları

kiraz ağacından mutfak dolapları