Mutfağı temizlemek için basit ipuçları

- 2021-06-23-

Mutfağın temizliği zahmetli bir temizlik gerektirmez. Sözde iş genellikle yapılır ve mutfak eşyaları her pişirmeden sonra kolayca temizlenir. Dolaplar, elektrikli ev aletleri, mutfak gereçleri vb. için düzenli güvenlik denetimi hizmetleri, mutfağı tüm yıl boyunca yeni tutabilir. Yağ ve nakış kirlerinden uzak tutunuz.


Mutfak dolabının bakım prensibi


Temel olarak, mutfak dolabının kendisi temel neme dayanıklı işlemeye sahiptir, ancak yine de, neme bağlı olarak tahtaya zarar vermemek için dolabın doğrudan veya uzun süre yıkanmasına izin verilmez, bu nedenle kabinin yüzeyi lekelenir. su ile yıkanmalı ve hemen kuru bir bezle silinmelidir. kuru. Hafta içi hafif nemli bir bezle temizleyin. Silmek zorsa, hafifçe fırçalamak için nötr bir deterjan ve su kabağı bezi kullanabilirsiniz.


Düzenli bakım ve dezenfeksiyon 1:1 oranında çamaşır suyu ve su ile silinebilir. Tencere, tabak ve diğer nesneler dolaba yerleştirilmeden önce mümkün olduğunca silinerek kurutulmalıdır. Aynı zamanda, keskin nesnelerin yüzeyi doğrudan çizmesinden kaçının ve fırçalamak için çelik fırçalar kullanmayın. Uzun süreli su lekelerinin birikmesini önlemek için kapı panelini çok sert açıp kapatmayın veya açılma açısını (110 derece), menteşeleri ve diğer metal parçaları aşmayın.


Mutfak tezgahlarının günlük bakımı


Tezgahın temizlik ve bakımının ana noktası genellikle nemli bir bezle temizlemektir. Lekeler varsa, sabunlu su ve nötr deterjan kullanın. Güçlü kimyasal deterjanlar kullanmayın. Yönetilemeyen kirlerle karşılaştığınızda sabunlu su kullanmak isteyebilirsiniz. Mat bir tezgahsa, dairesel hareketlerle nazikçe silmek için dekontaminasyon tozu ve 3M bitkisel bez (sarı) kullanabilirsiniz. Aynı yöntem sigaranın yaktığı duruma da uygulanabilir. Ayrıca boya sökücüler, reçine yağı, aseton vb. gibi sert kimyasalların doğrudan tezgahla temas etmemesine veya güveci doğrudan tezgahın üzerine koymamasına özen gösterilmelidir. Bu hareketler tezgah yüzeyine zarar vereceğinden tezgah üzerine yerleştirilmelidir. Bunun olmasını önlemek için ısı yalıtım pedleri yerleştirin. Tezgahın onarımı kolay olsa da, kullanımda hala dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Örneğin bir şeyleri keserken bir kesme tahtası hazırlamalısınız. Yiyecekleri doğrudan tezgahın üzerinde kesmeyin. Son olarak, mutfak gereçlerinin her zaman yeni olması için çeşitli hasarları önleyin.


Gaz Sobası ve Davlumbaz Temizliği ve Bakımı


1. Gaz ocağı: Gaz ocağının temizliği ve bakımı, mutfak ekipmanlarının en zor ve en önemli kısmı olarak söylenebilir. Hafta içi, gelecekte uzun süreli kir birikmesini ve temizlikte zorluk yaşamamak için kullanımdan hemen sonra tezgahı nötr bir deterjanla silmelisiniz. Fırındaki indüksiyon çubuğunu her hafta temiz bir şekilde silin ve karbürü fırın memesinden tel fırça ile düzenli olarak çıkarın ve ateş deliğini delin. Gaz sobası sallandığında veya başarılı olduğunda, gazın dışarı sızmasını önlemek için gaz hava hacmi regülatörü uygun şekilde ayarlanmalıdır. Aynı zamanda, gaz kauçuk boru gevşeklik, çatlak veya sızıntı açısından düzenli olarak kontrol edilmelidir. Ayrıca kuvvetli rüzgarın yangını söndürmemesi için gaz sobası ile pencere arasındaki mesafe en az 30 cm, gaz sobası ile duvar dolabı ve davlumbaz arasındaki güvenli mesafe 60 ila 75 cm olmalıdır.


2. Davlumbaz: Elektrik çarpmasını önlemek için davlumbazın bakımı veya onarımından önce fişin fişi çekilmelidir. En iyi bakım yöntemi, günlük kullanımdan sonra vücut kabuğunu nötr bir deterjanla nemlendirilmiş kuru bir bezle silmektir. Yağ toplama tavası veya yağ kabı %80 dolduğunda, taşmayı önlemek için hemen atılmalıdır. Aynı zamanda fan kanatları düzenli olarak deterjanla temizlenmelidir. Ve kaputun yağ ağlı iç duvarı, yağ ağı her yarım ayda bir nötr bir deterjanla ıslatılmalı ve temizlenmelidir. Yağın birikmesinin kolay olduğu yağ haznesinin anahtarına ve iç tabakasına gelince, doğrudan değiştirebildiğiniz sürece gelecekte temizlik için plastik sargı ile kaplanabilir. Davlumbaz temizliği için ipuçları: Davlumbazın yakıt ikmali ağı, jeneratörün yükünü azaltmak için kirli yağı filtreleyebilir ve ayrıca yağ damlaması durumunu da önleyebilir. Yağ ağı ve yağ kabı kirlendiğinde, 20 dakika boyunca nötr bir temizleme sıvısına batırılabilir ve ardından temiz su ile durulanabilir. Daha inatçı yağ lekeleri, temizleme solüsyonuna bir süreliğine bir miktar Amonyak eklenerek kolayca çıkarılabilir. Ayrıca bir sonraki temizliği kolaylaştırmak için temizlenmiş yağ haznesine az miktarda seyreltilmiş bulaşık deterjanı dökün.


Genellikle mutfak aksesuarlarının dış yüzeyi elektrolizle kaplanır, bu nedenle günlük bakım ıslak bir bezle silinebilir; Paslanmaz çelikten kaynaklanan pas lekeleri varsa, paslanmaz çelik bakım sıvısı satın almak için temizlik şirketlerine, hipermarketlere veya hırdavatçılara gidebilirsiniz, böylece eski haline gelecektir. Ayrıca, hırdavatın kullanım ömrünün uzatılabilmesi için, mutfak dolabının hırdavatları ile doğrudan temastan kaçınmak için, dolaba konulacak tencere ve mutfak eşyaları önce kurutulmalı veya kurutulmalıdır.


sadece mutfak dolabı kapakları satın alabilir misin

sadece dolap kapıları nereden alınır

yeni mutfak ünitesi kapıları

meşe mutfak dolabı kapıları sadece

meşe dolap kapağı değiştirme