Mutfağın bakımında "gizli silahlar" var

- 2021-06-17-

Ev temizliği ile ilgili en zahmetli şey mutfaktır. Mutfaktaki kalın yağın düşüncesi göz korkutucu. Aslında, yöntem uygun olduğu veya bazı özel "gizli silahlar" kullanıldığı sürece, temizlik işi yarı çabayla iki katına çıkacaktır. Editör, size yardımcı olmayı umarak, mutfağı temizlemek için bu "gizli silahları" titizlikle topladı.


Fayans


Gizli silah: Tuvalet kağıdı veya kağıt havluyla "maske uygulayın"


Fayansların üzerine tuvalet kağıdı veya kağıt havlu koyun, üzerlerine temizleyici püskürtün ve tıpkı kadınların yüz maskesi yapan kadınlar gibi bir süre bekletin. Temizleyici sadece her yere damlamamakla kalmaz, aynı zamanda yağ da ona yapışır. Tuvalet kağıdını yırtıp temiz suya batırılmış temiz bir bezle bir veya iki kez sildiğiniz sürece fayanslar yenilenebilir. Daha ağır yağ lekeli fayanslar için, fayansların üzerine gece boyunca tuvalet kağıdı veya kağıt havlu yapıştırabilir veya tuvalet kağıdı yerine pamuklu bez kullanabilirsiniz. Yağ lekeleri kağıt havlular tarafından tamamen emildikten sonra ıslak bir bezle silin. Davlumbazın içindeki havalandırma fanı da bu yöntemi kullanabilir.


Ek öneri: diş fırçası


Fayans derzleri gibi temizlenmesi zor yerler için, zahmetten tasarruf etmek için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz.


gaz sobası


Gizli silah: sıcak su + kürdan


Ocaktaki ateş çerçevesi yağ veya çorba ile kirlenirse deterjanla işlem görse bile temiz olmayabilir. Ateş çerçevesini suyla da kaynatabilirsiniz. Önce büyük bir tencereye su doldurun, ardından ateşe koyun. Su ısındıktan sonra inatçı kirler ayrışır ve doğal olarak soyulur. Ateş ızgarasının gaz deliği genellikle çorba gibi kirlerle tıkanır ve gazın tam olarak yanmasına neden olur, bu nedenle deliği haftada bir kürdan ile temizlemek en iyisidir.


Ek öneri: pirinç çorbası


Tencereye viskoz pirinç çorbası sürün. Pirinç çorbası kuruduktan sonra bir demir levha ile hafifçe kazıyın, pirinç çorbasıyla birlikte yağı da çıkacaktır. Doğrudan yıkamak için daha ince bir pirinç çorbası veya şehriye çorbası kullanırsanız, etkisi de iyidir.


Soba, fırın, ocak


Gizli silah: bira


Ovma pedini bir süre biraya batırın ve ardından sobayı inatçı lekelerle silin, ocak yeni gibi parlak olacaktır. Silerken, silme yüzeyi de sürekli olarak değiştirilmelidir.


Tamamlayıcı öneri: turp veya salatalık artıkları


Ovalamak için deterjana batırılmış artık turp veya salatalık artıklarını kullanın ve ardından tekrar suyla durulayın, dekontaminasyon etkisi de çok iyidir.


Bardak


Gizli silah: biraz sıcak sirke


Mutfaktaki camlar, ampuller ve cam eşyalar zamanla yağ ve dumandan kararacak ve temizlenmesi zorlaşacaktır. Uygun miktarda sirkeyi ısıtabilir ve ardından ovmak için hafif sıcak sirkeye batırılmış bir bez kullanabilirsiniz, yağ kolayca "kaçacaktır".


Ek öneri: likör + gazete


Önce beyaz şaraba batırılmış bir bezle silin, camdaki yağ lekeleri kolayca çıkarılabilir ve ardından ikincil "işleme" için atık gazete kullanın, cam çok yarı saydam hale gelecektir.


Musluk


Gizli silah: limon dilimleri


Muslukta çıkarılması zor olan su lekeleri bulursanız, çıkarmak için birkaç kez taze limon dilimini musluğa silerek temizleyebilirsiniz.


Ek öneri: taze portakal kabuğu


İyi nemlendirilmiş bir portakal kabuğu, dekontaminasyonda güçlü bir rol oynayabilir. Turuncu kemer rengi kenarın kuvvetli bir şekilde ovuşturulmasına gerek yoktur ve musluk üzerindeki inatçı lekeler kolaylıkla çıkarılabilir.


ucuz dolap kapıları

mutfak dolap kapakları değişimi

dolap önleri

satılık beyaz dolap kapıları

mutfak kiler dolabı