Ev tipi mutfak dezenfeksiyonunun sekiz yaygın yöntemi

- 2021-06-15-

Havlular, bazı çocuk oyuncakları, mutfak eşyaları vb. gibi pamuklu kumaşlar için uygundur. Kaynatma, bakteri proteinini pıhtılaştırabilir ve denatüre edebilir ve genellikle 15-20 dakika sürer. Aynı zamanda kaynayan su, pişirilen eşyaların üzerini örtmelidir. Bu yöntem basit ve güvenlidir.


1. Kaynar dezenfeksiyon yöntemi


Havlular, bazı çocuk oyuncakları, mutfak eşyaları vb. gibi pamuklu kumaşlar için uygundur. Kaynatma, bakteri proteinini pıhtılaştırabilir ve denatüre edebilir ve genellikle 15-20 dakika sürer. Aynı zamanda kaynayan su, pişirilen eşyaların üzerini örtmelidir. Bu yöntem basit ve güvenlidir.


2. Durulamalı dezenfeksiyon yöntemi


Özellikle yemek yemeden önce, tuvalete gittikten sonra ve kirlenmiş eşyalara dokunduktan sonra ellerinizi sık sık akan su ve sabunla yıkayın. Yüksek sıcaklıkta kaynatma için uygun olmayan ürünler için, %0,5 perasetik asit, 0,5 ila 1 saat süreyle ıslatılabilir veya %5 ağartma maddesi süpernatantı (ağartıcı çöktürme işleminden sonra, yukarıdaki berrak su) 30-60 dakika süreyle ıslatılabilir veya 500 mg kullanılabilir klor kullanılabilir. Bir litre deterjanı 5-10 dakika bekletin, ardından temiz su ile durulayın. Daldırma sırasında sterilize edilmiş ürünler tamamen daldırılmalıdır. Bazı kimyasal elyaf kumaşlar ve ipekler sadece kimyasal ıslatma ile dezenfekte edilebilir.


3. Sirke dezenfeksiyon yöntemi


Sirke, asetik asit gibi belirli bir sterilizasyon kabiliyetine sahip olan ve ev içi kapalı hava dezenfeksiyonu için kullanılabilen birçok bileşen içerir. Yaklaşık 10 metrekarelik bir oda için 100g-150g sirke kullanabilir, iki kez su ekleyip porselen bir kaseye koyabilir ve 30 dakika boyunca yavaş yavaş buharlayabilir, dezenfekte ederken kapı ve pencereleri kapatabilirsiniz.


4. Ağartıcı toz dezenfeksiyon yöntemi


Ağartma tozu bakterilerdeki enzimleri etkisiz hale getirebilir ve ölmelerine neden olabilir. Masalar, sandalyeler, yataklar, zeminler vb. %1-%3 çamaşır suyu süpernatantı ile silinebilir ve dezenfekte edilebilir.


5. Alkol dezenfeksiyonu


Alkol, bakteri proteinini denatüre edebilir ve pıhtılaştırabilir. %75 alkol, genellikle cildi dezenfekte etmek veya dezenfekte etmek için kapları 30 dakika boyunca ıslatmak için kullanılır.


6. Güneş ışığı dezenfeksiyonu


Güneş ışığı, 3-6 saat maruz kaldıktan sonra genel dezenfeksiyon gereksinimlerini karşılayabilen ultraviyole ışınları ve kızılötesi ışınları içerir. Yatak takımları, giysiler vb. güneşe maruz kalabilir.


7. Hava temizleme yöntemi


İç mekan havasını taze tutun ve özellikle kışın havalandırma için pencereleri açık tutun. 10-30 dakika boyunca her açıldığında, iç mekan bakteri konsantrasyonu azaltılabilir.


8. Farmasötik dezenfeksiyon yöntemi


Patojenik mikroorganizmaları ıslatarak, yıkayarak, püskürterek vb. ortadan kaldırın ve öldürün. Farmasötik dezenfeksiyon, kapsamlı sterilizasyon, hızlı hız ve rahat kullanım özelliklerine sahiptir. Aile hayatında en sık kullanılan dezenfeksiyon yöntemlerinden biridir.


Ev dezenfeksiyonunun istenen etkisini elde etmek için, dezenfektanın konsantrasyon ve zaman gereksinimlerine de dikkat etmek gerekir, çünkü çeşitli patojenlerin dezenfeksiyon yöntemlerine karşı farklı dirençleri vardır, bu nedenle belirli koşullara göre seçilmelidirler.bitmemiş dolap kapıları

bitmemiş dolap kapıları

ucuz dolaplar

mutfak depolama dolapları

mutfak kapısı cepheleri ve çekmece cepheleri

yeni mutfak dolabı kapıları satın al