Mutfak tasarımında en kolay gözden kaçan en görünmez üç katil

- 2021-06-07-

Mutfak dekorasyonunda renk uyumuna dikkat etmenin yanı sıra aydınlatma seçimine de dikkat edilmelidir. Birçok insan mutfakta bir ışık varsa onu aydınlatmanın yeterli olduğunu düşünüyor. Tasarımcıya göre bunun sonucu mutfakta, yani arkadan aydınlatmalı görme engelli alanlarda çok fazla gölge oluşmasıdır. Bu, yemek pişirirken ruh halini etkileyecektir.


Gürültü kirliliği sağlık "düşmanı"


Çeşitli baharat şişelerinin, tabakların ve mutfak gereçlerinin çarpıştığında çıkardığı tıkırtı, davlumbazın çalışırken vınlama sesi, dolap kapağı kapalıyken dolap kapağının çatırdaması... Mutfaktaki bu sinir bozucu sesler... pişirmenize katkıda bulunacaktır. Endişe.


Ulusal standarda göre, yerleşim yerlerindeki gündüz gürültüsü 50 desibel'i (genel olarak konuşursak, 40 ila 60 desibel) geçmemeli ve iç mekan gürültü sınırı, alanın standart değerinin 10 desibelinden düşük olmalıdır. Profesyonel tasarımı olmayan bir mutfağın gürültüsünün bu standarttan çok daha fazla olduğu anlaşılmaktadır.


Aşırı gürültü kirliliğinin kulak rahatsızlığı, kulak çınlaması ve kulak ağrısı semptomlarına neden olabileceği tıbbi olarak kanıtlanmıştır; kardiyovasküler sisteme zarar; dikkati dağıtmak ve iş verimliliğini azaltmak; sinir sistemi disfonksiyonuna neden olur ve ayrıca görüşü etkiler.


Uzman tavsiyesi:


Gürültü kirliliğini en aza indirmek için makul depolama rafları tasarlanmalı ve çeşitli şişe ve teneke kutular yerleştirilmelidir; şok emici ve ses emici kapı panelleri takılmalıdır; Ulusal yönetmeliklere göre, davlumbazların gürültüsü 65-68 desibel arasında kontrol edilmelidir, bu nedenle hem emiş hem de sessizliği en iyi olan bir ürün seçmelisiniz.


Görsel kirlilik ruh hali "katil"


Görsel kirlilik esas olarak insan vücuduna zararlı olan yanlış renk uyumu ve ışık kullanımını ifade eder. Renk sıcaklığı (ışık kaynağının renk sıcaklığı) insan vücudunda bazı fizyolojik değişikliklere neden olacağından, farklı kişilerin renk tercihleri ​​farklıdır. Orta yaşlı ve yaşlı dolaplarda nötr veya zarif renkler tercih edilmelidir.


Tıp uzmanları, çok güçlü renklerin insan duyularını uyararak daha hızlı kan dolaşımına yol açacağına ve ruh halinin gergin olmasının kolay olduğuna inanıyor; çok sakin renkler ise kan dolaşımını yavaşlatacak ve uzun süreli temas insanı donuklaştıracaktır. Bu nedenle bu iki ton orta yaşlı ve yaşlı insanlar için uygun değildir.


Mutfak dekorasyonunda renk uyumuna dikkat etmenin yanı sıra aydınlatma seçimine de dikkat edilmelidir. Birçok insan mutfakta bir ışık varsa onu aydınlatmanın yeterli olduğunu düşünüyor. Tasarımcıya göre bunun sonucu mutfakta, yani arkadan aydınlatmalı görme engelli alanlarda çok fazla gölge oluşmasıdır. Bu, yemek pişirirken ruh halini etkileyecektir.


Uzman tavsiyesi:


Mutfaktaki aydınlatmayı koordine etmek için bazı yardımcı ışık kaynakları kurmak en iyisidir. Baş dönmesine neden olmamak için dekorasyonda geniş bir yansıtıcı malzeme alanı kullanılması uygun değildir.


Koku kirliliğinin görünmez "tuzağı"


Mutfaktaki birçok gaz insan sağlığına belirli zararlar verir ve sıvılaştırılmış petrol gazının veya doğal gazın sızması tehlikeli sonuçlara yol açsa da, pişirme sırasında ortaya çıkan duman ve egzoz gazı tek başına vücut için oldukça zararlıdır.


Pişirme sırasında oluşan yağ dumanı karbon monoksit, karbon dioksit ve partikül maddeye ek olarak akrolein ve siklik aromatik hidrokarbonlar gibi organik maddeleri de içerir. Bunlar arasında, akrolein boğaz ağrısına, kuru gözlere, yorgunluğa ve diğer semptomlara neden olabilir; aşırı siklik aromatik hidrokarbonlar hücre mutasyonlarına neden olabilir ve kansere neden olabilir.


Günümüzde modaya uygun mutfak dekorasyonu çoğunlukla açık tasarımı benimsiyor, ancak Çin yemeği yapma süreci daha yağlı duman üretecek. Açık bir mutfakta, hava akış aralığı geniştir ve davlumbaz lamba siyahını toplayamaz ve yayamaz, bu da yemek odası ve oturma odasında lamba siyahı ve egzoz gazı kirliliğine neden olur.


Uzman tavsiyesi:


Yağ dumanı kirliliğini azaltmanın ilk yöntemi, mutfağın havalandırma sistemini güçlendirmek, ikincisi ise bazı pişirme yöntemlerini değiştirmeye çalışmak, kızartmaları azaltmak, mikrodalga fırın ve pirinç ocaklarını daha fazla kullanmak ve mutfakta açık alev oluşumunu azaltmak. Açık bir mutfakta yağ dumanı kirliliğini azaltmak için ocak ve davlumbaz arasına yarı açık bir bölme eklenebilir, bu da pişirme işlemi sırasında oluşan yağ dumanını etkili bir şekilde toplayabilir.


kitchen cabinet hinges

mutfak dolabı menteşeleri

sadece dolap kapıları satın alabilir misin

dolap kapıları lowes

mutfak dolabı yedek kapı ve çekmeceler

banyo dolapları