Mutfakta bakteri üremesine nasıl direnilir?

- 2021-06-01-

Birçok insan dolaba bulaşık, bıçak, kesme tahtası vb. koymaya ve bazıları bu eşyaları bir araya getirmeye alışkındır, bu mutfak gereçlerinin kurumasına ve temizlenmesine yardımcı olmaz ve stafilokok, salmonella, üremesi kolaydır. E. coli ve diğer zararlı bakteri kirliliği Yiyecekler bağırsak hastalıklarına ve diğer rahatsızlıklara neden olabilir. Mutfak gereçlerini iyi bir kuru ve hijyenik durumda tutmak için uzmanlar şunları önermektedir:


Bir bulaşıklık kurun


Yeni yıkanmış bulaşıklar üst üste istiflenirse kolayca su biriktirebilir. Ayrıca dolaplar hava geçirmez ve havalandırmasızdır. Suyun buharlaşması zordur ve bakteriler doğal olarak büyür. Bazı insanlar bulaşıkları yıkadıktan sonra kaseyi kuru bir bezle kurutmayı sever, ancak bez birçok bakteri içerir ve bu da ters etki yapar. Ayrıca, bulaşıklar üst üste istiflenir ve önceki yemeğin altındaki tüm kirler bir sonraki tabakta lekelenir, bu da çok hijyenik değildir.

outdoor kitchen cabinets

Bu nedenle, lavabonun yanına bir bulaşıklık monte edilebilir. Temizledikten sonra bulaşıkları dik olarak yerleştirin ve kaseyi rafa ters çevirin ve bulaşıklar doğal olarak kurutulabilir, bu da hem zahmetten kurtarır hem de hijyeniktir.


Yemek çubukları ve bıçak tutucular nefes alabilir olmalıdır


Bazı insanlar yemek çubuklarını yıkadıktan sonra bir dolaba veya hava geçirmez plastik çubuk tutucuya koyar. Bu uygulamalar tavsiye edilmez. Hava geçirgenliği iyi olan paslanmaz çelik telden yapılmış bir çubuk tutacağı seçmek ve onu duvara çivilemek veya suyun hızlı bir şekilde tahliye edilebilmesi için havalandırılan bir yere koymak en iyisidir. Bazı insanlar tozu önlemek için yemek çubuklarının üzerine temiz bir bez koymaya alışkındır. Aslında, kullanmadan önce sadece temiz suyla durulayın. Bezin üzerini örtmek nem dağılımını engelleyecektir.


Mutfak bıçaklarının havalandırması olmayan çekmece ve bıçaklıklara konulması önerilmez. Ayrıca havalandırması iyi olan bir bıçaklık seçmelisiniz.


Mutfak eşyalarını asın


Uzun saplı çorba kepçesi, oluklu kaşık, spatula, vb. çorba pişirirken iyi yardımcılardır, ancak birçok kişi bu kapları çekmecelere veya kapaklı tencere ve kızartma kaşıklarına koymaya alışkındır, bu da kurumaya elverişli değildir. .


Kesme tahtasının suyu emmesi kolaydır, yüzeyinde çok sayıda çizik ve çatlak vardır ve taze yiyecek kalıntıları gizlenir. İyice temizlenmezse veya uygun şekilde saklanmazsa, yemek artıkları çürür ve bakterilerin çoğalmasına neden olur ve hatta kesme tahtasının yüzeyinde gıdayı kirleten küf lekeleri oluşur.

shaker cabinet doors

Uzman tavsiyesi: Duvar dolabı ile dolap arasına veya duvarda uygun bir yere güçlü bir çapraz çubuk takın ve temizlenmiş spatula, kevgir, yumurta çırpıcı ve sebze sepetini çıkarmak için çapraz çubuğa bir kanca takın. Üzerine asıldığında, bu eşyaların uzak ucuna bir bez, bulaşık bezi ve el havlusu asın ve kuru olduğundan emin olmak için kesme tahtasını asmak için çapraz çubuğun diğer ucuna daha güçlü bir kanca takın. Kirlenmiş tozu temizlemek için kullanmadan önce iyice durulayın.açık mutfak dolapları

çalkalayıcı dolap kapıları

satılık dolap kapakları ve çekmeceler

mutfak dolabı donanımı

metal mutfak dolapları