Mutfaktaki bakteri üremesine nasıl direnilir?

- 2021-05-19-

Pek çok insan dolaba tabak, bıçak, kesme tahtaları vb. Koymaya alışkındır ve bazıları bu eşyaları bir araya istifler, bu mutfak gereçlerinin kurutulmasına ve temizlenmesine yardımcı olmaz ve stafilokok, salmonella, E. coli ve diğer zararlı bakteri kirliliği Yiyecekler bağırsak hastalıklarına ve diğer rahatsızlıklara neden olabilir. Mutfak gereçlerini kuru ve hijyenik bir durumda tutmak için uzmanlar şunları önermektedir:

açık mutfak dolapları

Bulaşık rafı kurun


Yeni yıkanmış bulaşıklar üst üste dizilirlerse kolaylıkla su biriktirebilirler. Ek olarak, kabinler hava geçirmezdir ve havalandırılmaz. Suyun buharlaşması zordur ve bakteriler doğal olarak çoğalır. Bazı insanlar bulaşıkları yıkadıktan sonra kaseyi kuru bir bezle kurutmayı severler, ancak bez birçok bakteri içerir ve bu da ters etki yapar. Ek olarak, bulaşıklar üst üste istiflenir ve bir önceki yemeğin altındaki tüm kir, hijyenik olmayan bir sonraki tabakta lekelenir.


Bu nedenle lavabonun yanına bulaşıklık takılabilir. Temizledikten sonra, bulaşıkları dik olarak koyun ve kaseyi rafa ters çevirin; bulaşıklar doğal olarak kurutulabilir, bu da zahmetten kurtarır ve hijyeniktir.

çalkalayıcı dolap kapakları

Yemek çubukları ve bıçak tutucular hava alabilir olmalıdır


Bazı insanlar yemek çubuklarını yıkadıktan sonra bir dolaba veya hava geçirmez plastik bir çubuk tutucuya koyarlar. Bu uygulamalar tavsiye edilmez. İyi hava geçirgenliğine sahip paslanmaz çelik telden yapılmış bir yemek çubuğu tutacağı seçmek ve onu duvara asmak veya havalandırılan bir yere koymak en iyisidir, böylece su hızlı bir şekilde boşaltılabilir. Bazı insanlar tozu önlemek için yemek çubuklarına temiz bir bez koymaya alışkındır. Aslında, kullanmadan önce temiz suyla durulayın. Bezin örtülmesi nem dağılımını engelleyecektir.


Mutfak bıçaklarının havalandırılmayan çekmecelere ve bıçak tutucularına konulması tavsiye edilmez. Ayrıca havalandırması iyi olan bir bıçak tutucusu seçmelisiniz.


Mutfak eşyalarını asın


Uzun saplı çorba kepçesi, oluklu kaşık, spatula vb. Çorba pişirirken iyi yardımcılardır, ancak birçok kişi bu kapları çekmecelere veya kapaklı tencere ve kızartma kaşıklarına koymaya alışkındır ki bu da kurumaya elverişli değildir. .


Kesme tahtasının suyu emmesi kolaydır, yüzeyde çok sayıda çizik ve yarık vardır ve taze yiyecek artıkları gizlenmiştir. İyice temizlenmezse veya uygun şekilde saklanmazsa, yiyecek artıkları çürür ve bakterilerin çoğalmasına neden olur ve hatta kesme tahtasının yüzeyinde küf lekeleri oluşarak yiyeceği kirletir.


Uzman tavsiyesi: Duvar dolabı ile dolap arasına veya duvarda uygun bir yere güçlü bir çapraz çubuk takın ve temizlenmiş spatula, süzgeç, yumurta çırpıcı ve sebze sepetini çıkarmak için çapraz çubuğa bir kanca takın. Üzerine asıldığında, bu aletlerin uzak ucuna bir bez, bulaşık bezi ve el havlusu asın ve kuru olduğundan emin olmak için kesme tahtasını asmak için çapraz çubuğun diğer ucuna daha güçlü bir kanca takın. Kontamine tozu çıkarmak için kullanmadan önce iyice durulayın.açık mutfak dolapları

çalkalayıcı dolap kapakları

satılık dolap kapakları ve çekmeceler

mutfak dolabı donanımı

metal mutfak dolapları